« تربیت احساسات | صفحه‌ی اصلی

سرخ و سياه

از استاندال تابه‌حال كتابي نخوانده بودم. به پيشنهاد آقاي كتاب‌فروش آرين سرخ و سياه را خريدم و به‌مدد نام مترجمش كه آقاي سحابي‌ست. مترجمي بد كه كتاب‌هاي خوب را ترجمه مي‌كند.- باعرض معذرت از روح پر فتوحش ولي واقعن مترجم بدي‌ست-
سرخ و سياه يك كتاب كلاسيك است. يك كتاب كلاسيك خوب كه به‌نظرم موضوعش هميشه مي تواند جديد باشد. براي خواندنش لازم نيست به كلاسيك‌ها علاقمند باشيد.. فقط اگر يك كتاب با پرداخت خوب كم داريد، توصيه مي‌كنم بخوانيدش..
داستان درباره پسر باهوشي‌ست با پدري نجار كه از همان كودكي تصميم مي‌گيرد وارد جرگه اعيان شود.. آن‌هم در دوراني كه اختلاف طبقاتي در فرانسه يك موضوع بسيار مهم بوده است.
پسر براي رسيدن به هدف، با نقاب رياكاري وارد بازي روزگار مي‌شود. سرشت خوب او با اين نقاب- كه خود فكر مي‌كند براي رسيدن به هدف وظيفه دارد خوب حفظش كند-در تناقض است و اين تناقض دست‌مايه موضوعات جالب داستان مي‌شود...انتخاب شغل كشيشي همراه با نقاب ريا و يك ذات هوشمند، سرنوشت متفاوتي را براي پسر مي‌سازد..
كتاب اصلن خستة كننده نيست. فقط حيف كه مترجمش سحابي خدابيامرز بوده.. يك‌جاهايي آن چنان به بهاي سانسور يا فقدان ويراستار، موضوع از دستتان رها مي‌شود كه فكر مي‌كنيد چند صفحه از كتابتان از زير چاپ دررفته است.. اما مهم نيست.. ارزشمندي اثر همه اينها را جبران مي‌كند.. بخريد و بخوانيد و لذت ببريد..

نام كتاب: سرخ و سياه
نويسنده: استندال
قيمتش: يادم نيست ولي گران است. فكر حدود 11 هزار تومان
مترجم: آقاي سحابي

Comments (3)

مونپارناس:

سلام
خوشحالم که حد اقل اینجا رو داری.
در انتهای دوران دانشجویی فرصتی پیش اومد که به کتابخونه مرکزی دانشگاهمون برم و برای چند ماه مشتری پرو پا قرص اونا باشم-کاری که در طول دوران سربازی در کرمانشاه به مدت نزدیک به دو سال ادامه دادم- کتاب سرخ وسیاه استاندال رو در اون زمان یعنی حدودسال 72 خوندم .من به شخصه به یک کتاب از دیدگاه متخصصین ادبیات نگاه نمیکنم یعنی ساختار و اصول حاکم بر کتاب و سبک نویسنده برام اهمیتی نداره چیزی که برام اهمیت داره چیزای دیگه ای هست که الان نمیتونم بیانش کنم یعنی باکلمات محدود قادر به بیانش نیستم.
از این کتاب خوشم نیامد -بدون قصد بی احترامی به زحمتی که نویسنده کشیده-شخصیتی شبیه به شخصی که نام بردی در کتاب دیوید کاپرفیلد اثر دیکنز هست به اسم یوریا هیپ که اون سعی میکنه که اختلاف طبقه اجتماعیشو از طریق فریب صاحبکارش و حتی تصاحب اجباری دختر اون بدست بیاره من عاشق این کتابم اما
ولی وقتی سرخ و سیاه رو خوندم فقط مالامال از یه حس بد بودم. میدونم از لحاظ فنی خیلی ها استاندال رو با دیکنز قابل مقایسه نمی دونن .

نیکی:

سلام منم خیلی سرخ و سیاه استاندال رو دوست دارم دقیقا یادم نمی آید که چند سال پیش خوندمش خاطره ای که از این کتاب در ذهنم دارم تک جملات اول فصول و احساس ی که معلم در یک تکه ناجور بودن در ان منزل داشت ... خانم خانه و دخترش !
واقعا ارزش خوندن رو داره و شاید دوباره خوندن !!! البته به خودم می گم.
از مارگریت دوراس فک می کنم عاشق بیشتر از افتاده ...عشق !!!

کتاب ِ«گفتا که خراب اُولی» یِ مارگریت دوراس با ترجمه یِ قاسم ِروبین رو پیش نهاد می کنم بخونی. جذاب ترین اثری ست که تا به حال از دوراس خوندم.

نظر بدهيد

(نظر شما پس از تأييد منتشر خواهد شد. نيازی به دوباره فرستادن نظر نيست.)

درباره

اين صفحه حاوی يکی از مطالبی است که در اين وبلاگ در تاريخ زير منتشر شده است شنبه 4 اردیبهشت 89.

مطلب منتشره‌ شده‌ی قبلی:تربیت احساسات.

ساير مطالب را می‌توان درصفحه‌ی اصلی يا از طریق صفحه‌ی بايگانی مشاهده کرد .

Powered by
Movable Type 3.34