صفحه‌ی اصلی

بايگانی رمان کلاسیک

September 12, 2007::چهارشنبه 21 شهریور 86

مادام بواری

مادام بواری اثر گوستاو فلوبر است که یکی از مهم‌ترین آثار کلاسیک دنیاست.
این کتاب را درواقع به‌توصیه ویرجیانا ولف و سیلویا پلات خواندم. بس که هر دو نفردر خاطراتشان، به‌عنوان یک مرشد از فلوبر نام برده بودند. و جالب است که سبک ولف بسیار نزدیک به این کتاب است. شرح کامل جزییات. تاحدی که گاه کسل‌کننده می‌شود واگر تدریجا بخوانی، می‌تواند تو را کاملا در آن فضا و مکان ببرد.
ترجمه آقایان محمد قاضی و عقیلی‌ست. که هر دو شادروان شده اند.
ترجمه روان است. اما سبک و گویشی قدیمی دارد. ویراستار نداشته و به همین لحاظ اشکالات جزئی در آن دیده‌می‌شود.
به نظر من، خواندن متون کلاسیک قدیمی خوب است. اما نه به‌عنوان اینکه مدام بخوانی. نوعی پیری زودرس فکری می‌آورد. البته کاملا نظر شخصی‌ست

September 28, 2007::جمعه 6 مهر 86

آرزوهای بزرگ

نسخه انگلیسی آرزوهای بزرگ، اثر چارلز دیکنز را خواندم.یک رمان کلاسیک و البته خوب.
فیلمش را که همه بارها دیده‌ایم. اما خواندن کتاب به‌زبان اصلی لذت دیگری دارد. به‌شرط آنکه آدم حوصله‌کند.
موضوع کتاب درباره پسر یتیمی‌ست با آرزوهای بزرگ و اتفاقاتی که باعث می‌شود در مسیر رسیدن به این آرزوها قدم بگذارد. ..
داستان یک روایت خطی نیست. یعنی مجموعه حوادث پشت سرهم قرار نمی‌گیرند. هرحادثه به‌نحوی با قسمتهایی درآینده یا گذشته مرتبط می‌شود، و این ارتباط یک مسیر پیچ‌و خم‌دار دور از ذهن را طی می‌کند.
سبک نگارش کتاب قدیمی اما استوار و خواندنی‌ست.

September 5, 2008::جمعه 15 شهریور 87

يك شاخه گل سرخ براي اميلي - گرتورد

دو کتاب خوب خوانده‌ام.
یک گل سرخ برای امیلی اثر ویلیام فاکنر شامل چند داستان کوتاه است. اولین داستان که نام کتاب بر آن است، را قبلا در اینترنت خوانده بودم.
در کل کتاب خوبی‌ست. یک روال عمومی در شخصیت‌پردازی دارد. قهرمان از یک‌جایی مابین لایه‌های قصه سر می‌کشد. داستان را شروع می‌کنی و پیش می‌روی و به‌سرت می‌زند که شخص اول کیست.. به‌نیمه شاید هم اواخر می‌رسی که قهرمان پررنگ‌تر از سایرین می‌شود..تا همان‌جا هم یک حالت تعلیق بهت می‌دهد. شبیه بقیه کتاب‌ها نیست که روند مشخصی را طی ‌کنی و تکلیفت با موضوع همان اول کار روشن باشد.. موضوع شاید در همان چند سطر آخر دستگیرت شود..
تمام داستان‌هایش را دوست داشتم. مخصوصا دوسرباز را و بعد از این کتاب تصمیم گرفتم بقیه کتاب‌های نویسنده را هم بخواهم.

دومین کتاب گرترود نوشته هرمان هسه بود. نسبت به دمیان و سیذارتها معمولی‌تر است. در آن دو کتاب از آدمهایی کاملا متفاوت با آدمهای دنیای عادی سخن گفته ولی در گرترود شخصیت‌ها مشابه همه‌اند با روحی لطیف‌تر و نگاهی عمیق‌تر.
موضوع کتاب درباره زندگی موزیسینی‌ست که در ابتدای جوانی به‌دلیل سانحه‌ای معلول شده و فرآیند زندگی‌اش به‌همین دلیل زیرورو می‌شود.
نگاه خاص هسه به زندگی در تمام خطوط کتاب هست. و این نگاه را به‌قهرمان داستانش می‌بخشد. قهرمان در طول مسیر زندگی با آدمهایی آشنا می‌شود از جنس خودش که هریک دریافت جالبی از زندگی دارند.. دریافتی غیر معمول با آنچه همه آدم های معمولی دارند.. و در عین حال ما آدم های معمولی وقتی با این نگاه‌ها روبرو می‌شویم آرزو می‌کنیم کاش خودمان توانسته بودیم دنیا را از این زاویه ببینیم.
گرترود زنی‌ست که قهرمان قصه عاشق اوست و با اینکه در ایتدا می‌گوید که مهم‌ترین تاثیر را بر موفقیت او داشته، اما ما به‌عنوان خواننده برداشت دیگری خواهیم داشت.
کتاب ارزش خواندن را حتما دارد اما به‌عقیده من سیذارتها و بعد دمیان شاهکار هسه هستند.
..........
مشخصات کتاب:

۱- یک شاخه گل رز برای امیلی
نویسنده: ویلیام فاکنر
مترجم: نجف دریا بندری
چاپ : پنجم
نشر: نیلوفر
قیمت:۲۹۰۰ تومان

۲- گرترود
نویسنده: هرمان هسه
مترجم: شهلا حمزاوی
چاپ: دوم
نشر: چشمه
قیمت: ۲۰۰۰ تومان

September 24, 2008::چهارشنبه 3 مهر 87

آئورا

یک کتاب کلاسیک کوتاه.
داستان درباره مردی‌ست که در خانه یک زن پیر استخدام می‌شود تا خاطرات زندگی همسر فقید او را بازنویسی کند.. در خانه زنی جوان نیز به‌نام ائورا زندگی می‌کند .. زن پیر به د‌نبال جاودانگی‌ست و میل دارد در گذشته ای بی‌پایان زندگی کند.. و ادامه داستان..

شاید یکی از آن کلاسیک‌هایی‌ست که باید خواند. فقط همین. برای من چیز خاصی نداشت.
کتاب را به پیشنهاد آقای فروشنده شهر کتاب آرین خریدم چون تصمیم داشتم کتاب دیگری را از این نویسنده را شروع کنم و او گفت ترجیحا این را اول بخوانم تا با سبک نویسنده آشنا شوم. خوب .. نتیجه این بود که کتاب دیگر را نخواهم‌خواند.
نام کتاب: آئورا
نویسنده : کارلوس فوئنتس
مترجم: عبدالله کوثری
نشر: نی
قیمت:۱۳۰۰ تومان
چاپ:دوم

March 30, 2010::سه شنبه 10 فروردین 89

تربیت احساسات

کسانی که مادام بواری را خوانده‌اند می‌توانند کاملن تشخیص بدهند که تربیت احساسات یک کتاب فلوبری‌ست...
من البته بیشتر از مادام بواری دوستش داشتم. به‌نظرم موضوع کتاب کاملن منسجم و متن بسیار پرورده شده‌است.
داستان درباره پسری‌ست که عاشق زنی شوهردار و بزرگتر از خودش می‌شود و در کشاکش این عشق، زنهای دیگر سرراهش قرار می‌گیرند. زنهایی که رابطه‌اش با هیچ‌کدام نتیجه عشق نیست و با هریک بنا به مصلحت روزگار وارد دوستی می‌شود.برخلاف اکثر کتابهایی که خوانده‌ام، و برخلاف اینکه قصه کتاب تکراری‌ست، هیچ قسمت داستان را نمی‌توانید پیش‌بینی کنید.و این یکی بهترین محاسن کتاب است.
اگر علاقه‌مند به کتابهای کلاسیک هستید و مادام بواری را پسندیده‌اید، این را حتمن دوست خواهید‌داشت.
نقطه ضعف بزرگ کتاب، ترجمه آن است که یا به‌دلیل نداشتن ویراستار است یا آقای سحابی بعضی قسمتها را سمبل کرده‌است.
گاهی شبیه فیلمهای دوبله‌شده تلوزیون گیج می‌شوید ولی درکل قابل اغماض است.

نام کتاب: تربیت احساسات
نویسنده: گوستاو فلوبر
مترجم: مهدی سحابی
چاپ: سوم
نشر: مرکز
قیمت: ۱۱۸۰۰ تومان

April 22, 2010::پنجشنبه 2 اردیبهشت 89

سرخ و سياه

از استاندال تابه‌حال كتابي نخوانده بودم. به پيشنهاد آقاي كتاب‌فروش آرين سرخ و سياه را خريدم و به‌مدد نام مترجمش كه آقاي سحابي‌ست. مترجمي بد كه كتاب‌هاي خوب را ترجمه مي‌كند.- باعرض معذرت از روح پر فتوحش ولي واقعن مترجم بدي‌ست-
سرخ و سياه يك كتاب كلاسيك است. يك كتاب كلاسيك خوب كه به‌نظرم موضوعش هميشه مي تواند جديد باشد. براي خواندنش لازم نيست به كلاسيك‌ها علاقمند باشيد.. فقط اگر يك كتاب با پرداخت خوب كم داريد، توصيه مي‌كنم بخوانيدش..
داستان درباره پسر باهوشي‌ست با پدري نجار كه از همان كودكي تصميم مي‌گيرد وارد جرگه اعيان شود.. آن‌هم در دوراني كه اختلاف طبقاتي در فرانسه يك موضوع بسيار مهم بوده است.
پسر براي رسيدن به هدف، با نقاب رياكاري وارد بازي روزگار مي‌شود. سرشت خوب او با اين نقاب- كه خود فكر مي‌كند براي رسيدن به هدف وظيفه دارد خوب حفظش كند-در تناقض است و اين تناقض دست‌مايه موضوعات جالب داستان مي‌شود...انتخاب شغل كشيشي همراه با نقاب ريا و يك ذات هوشمند، سرنوشت متفاوتي را براي پسر مي‌سازد..
كتاب اصلن خستة كننده نيست. فقط حيف كه مترجمش سحابي خدابيامرز بوده.. يك‌جاهايي آن چنان به بهاي سانسور يا فقدان ويراستار، موضوع از دستتان رها مي‌شود كه فكر مي‌كنيد چند صفحه از كتابتان از زير چاپ دررفته است.. اما مهم نيست.. ارزشمندي اثر همه اينها را جبران مي‌كند.. بخريد و بخوانيد و لذت ببريد..

نام كتاب: سرخ و سياه
نويسنده: استندال
قيمتش: يادم نيست ولي گران است. فكر حدود 11 هزار تومان
مترجم: آقاي سحابي

درباره‌ی رمان کلاسیک

اين صفحه حاوی مطالبی است که تحت موضوع رمان کلاسیکطبقه‌بندی شده‌اند و به ترتيب جديدترين مطلب فهرست شده‌اند.

ساير عناوين وبلاگ را می‌توانيد در صفحه‌ی اصلی يا در صفحه‌‌ی بايگانی بيابيد.

Powered by
Movable Type 3.34