صفحه‌ی اصلی

بايگانی روان شناسی

September 1, 2007::شنبه 10 شهریور 86

مراقبت از نوجوانان

وبلاگ از زندگی-خانم دکتر احمدنیا

مراقبت از نوجوانان!*
این عنوان یکی از بهترین کتابهایی است در زمینه ی بهداشت و سلامت نوجوانان ( از انتشارات انجمن طب اطفال آمریکا که به عنوان یکی از معتبرترین مراجع بین المللی برای راهنمایی والدین معرفی شده است) و ترجمه ی فارسی آن در دسترس ماست. دکتر دونالد. ای. گریدانوس D. E. Greydanus سرپرست گروه مولفان در مقدمه ی این کتاب به نکته ی خوبی اشاره کرده است: " پرورش و تربیت یک نوجوان کاری پر دردسر و هیجان انگیز است و والدین باید خودشان را آماده کنند که برای این کار، ساعتهای بی شماری را صرف کنند. طی این فرایند، آنها شاهد به چالش کشیده شدن اقتدار و جایگاهشان هستند و در بیشتر موارد مجبور می شوند به دو زبان تسلط داشته باشند: زبان خودشان و زبان نوجوان هایشان!"

هر چند این کتاب برای راهنمایی والدین نوشته شده است اما شاید بهتر باشد نوجوانان آن را بخوانند و خواندن آن را به والدین شان هم توصیه کنند :)

برخی از سرفصل ها که به برخی مسائل حساس روز مرتبط است عبارتند از:
- برقراری ارتباط با نوجوان (ص 53)
- رشد و تکامل جسمی نوجوان: استفاده از روش تعیین میزان بلوغ جنسی (ص 88)
- افسردگی و خودکشی: بیآموزیم افسردگی را تشخیص دهیم ( ص 152)
- برقرار کردن ارتباط و تبادل نظر (ص170)
- چه کسانی داشتن رابطه ی جنسی را انتخاب می کنند؟ (ص 179)
- در مورد همجنسگرایی چه می دانیم؟ ( ص 202)
- برقراری ارتباط با جنس مخالف (ص 231)
- وقتی یک تجاوز جنسی رخ می دهد (ص 209)
- انتخاب هدف های واقع بینانه برای تحصیلات ( ص 245)
- درد سر های باهوش بودن (ص 254)
- رژیم گرفتن: یک وسواس مدرن (ص 293)
- مشکلات زنانه و بیماری های آمیزشی (ص 325)
- در مورد مشکلات روانی چه می توان گفت؟ (ص 386)


* این کتاب ترجمه ی دکتر پوریا صرامی و دکتر بزرگمهر مطهری است، تهران: انتشارات رشد (چاپ اول 1383 ، چاپ دوم 1385).

September 12, 2007::چهارشنبه 21 شهریور 86

آخرین راز شاد زیستن


آخرین راز شاد زیستن برخلاف نام و عکس روی جلد کتاب که بسیار بی‌سلیقه انتخاب شده، کتاب زردی نیست. اتفاقا یکی از بهترین کتابهایی‌ست که درباره روشهای ساده و اجرایی درست‌ زندگی کردن خوانده‌ام. نوشته اندرو ماتیوس و ترجمه وحید افضلی‌راد است. من چاپ دوازدهم( سال ۱۳۸۰ ) را دارم.

به‌نظر من، کتابی‌ست که از خواندنش پشیمان نخواهید‌شد.

.......................................

کدام‌یک از عقایدمان را باید دور بریزیم؟


هر اعتقادی که ما را فقیر و بیچاره نگه‌می‌دارد باید دور انداخته شود. اگر باورها و اعتقادات شما کمکی به شما نمی‌کند، آنها را کنار بگذارید.اعتراف به اشتباه بودن باورها کافی نیست.وجود این باورها مایه درد و رنج است.برای شروع کار نسبت به باورهایی که در آنها از لفظ باید استفاده‌می‌شود هشیار باشید:
مردم باید محبتها را پاسخ بدهند!
مردم باید مرا ستایش کنند!
مردم باید ملاحضه بیشتری داشته‌باشند!
مردم باید حق‌شناس باشند!
شاید به نظر برسد که این فهرست باید‌ها یک‌سری توقعات منطقی هستند. اما اگر این باورها را نداشته‌باشیم چه می‌شود؟ اگر مردم مطابق توقعات ما رفتار نکنند چه اتفاقی می‌افتد؟وقتی این بایدها را برای دیگران قایل می‌شویم ولی آنها اعتنایی به توقعات ما نمی‌کنند احساس می‌کنیم که مورد بی‌احترامی و ناسپاسی قرار گرفته‌ایم اما وقتی که این بایدها را فراموش می‌کنیم صرف‌نظر از نوع رفتارهای دیگران می‌توانیم شاد و خوشبخت زندگی کنیم.
اعتقاد به‌باید‌ها هیچ کمکی به ما نمی‌کند زیرا دنیای واقعیت‌ها باید را نمی‌شناسد. باید و نبایدی وجود ندارد. همه‌چیز همین است که هست. وقتی از واقعیت انتقاد می‌کنیم، همیشه بازنده می‌شویم.

فصل سوم-صفحه 63

June 27, 2009::شنبه 6 تیر 88

يازده دقيقه

پائولو کوئلیو نویسنده محبوب من نیست... درواقع اصلن نیست.. کتاب یازده دقیقه بسیار اتفاقی در مسیر کتاب‌خوانی‌‌ام قرار‌گرفت. و دست برقضا دوستش داشتم. با کتابهای دیگری که از این نویسنده خوانده‌ام، متفاوت است و تنها نقطه اشتراکش با آنها، باور قدرت سرنوشت و نشانه ها در زندگی‌ست.
موضوع کتاب درباره سرگذشت دختری روسپی‌ست که این شغل را به‌میل خود و برای مدتی معین انتخاب می‌کند. دختری که از عشق به‌دلیل آسیبی که دیده‌است، گریزان است و سعی می‌کند با تسلط برنفس و ردکردن عشق، طرح آینده زندگی خود را بریزد. او هیچ لذتی از سکس با مشتریان خود ندارد و درعوض بهتر از همه دختران همکار خود، کار خود را بلد است.. یک روسپی متفاوت که اهل فلسفه و مطالعه است و فکر می‌کند کنترل کامل بر روح و جسم خود دارد..او درد را می‌آموزد..و مرزهای روح خود را و تفاوت لذتی که حاصل از تجربه درد و تجربه شادی‌ست..

به‌نظر من کتاب خوبی‌ست.. مخصوصا برای آدمهایی که ناخودآگاه به‌درد‌کشیدن عادت کرده‌اند و از این عادت بدون آنکه بدانند لذت می‌برند.. کسانی که در زندگی اجازه تحقیر‌شدن می‌دهند و نقش قربانی، روحشان را ارضا می‌کند بدون آنکه از بیمار بودن روح خود آگاه باشند.

این هم بخشی از کتاب:


- درد را دیروز فهمیدی و متوجه شدی که به لذت ختم می‌شود.امروز هم آن را تجربه کردی و به آرامش رسیدی. به‌همین دلیل توصیه می‌کنم عادت به‌چنین چیزی نکنی، چون عادت به زیستن با آن، راحت است و نوعی داروی قوی به‌حساب می‌آید. در طول زندگی با ما همراه می‌شود. در رنج مخفی است و در خطاهایی که عشق را در آن به‌خاطر شکست رویاهایمان مقصر می‌دانیم، وجود دارد. اگر درد چهره واقعی خود را نشان بدهد، همه را می‌ترساند، ولی زمانی که لباس قربانی را بر تن دارد، اغواگر است.. یا ترسو.. هرچه انسان بکوشد آن را طرد کند، ولی بازهم راهی برای بودن و عشق ورزیدن با آن می‌یابد و کاری می‌کند که بخشی از زندگی به‌حساب آید.

نام کتاب: یازده دقیقه
نویسنده: پائولو کوئلیو
مترجم: کیومرث پارسای
نشر: نی‌نگار
قیمت: ۶۰۰۰ تومان
( کتاب تجدید چاپ نمی‌شود و نایاب است، من از شهرکتاب آرین خریدم)

درباره‌ی روان شناسی

اين صفحه حاوی مطالبی است که تحت موضوع روان شناسیطبقه‌بندی شده‌اند و به ترتيب جديدترين مطلب فهرست شده‌اند.

ساير عناوين وبلاگ را می‌توانيد در صفحه‌ی اصلی يا در صفحه‌‌ی بايگانی بيابيد.

Powered by
Movable Type 3.34